ERP “Enerji ile ilgili Ürünler Direktifi”

ERP gereklilikleri Atlantik bilgi birikimi ve vizyonu ile örtüşür…

 

ENERJİ İLE İLGİLİ ÜRÜNLER (ERP) YÖNETMELİ NEDİR?

Enerji ile ilgili Ürünler Direktifi olarak da adlandırılan Ecodesign Direktifi, bir iklim koruma programının bir parçası ve karbon salınımını azaltma taahhüdü olarak Avrupa Birliği tarafından getirildi.

Ecodesign, su ısıtıcıları, ısı pompaları, kazanlar, güneş enerjili su ısıtıcıları elektrikli panel ısıtıcıları ve banyo ısıtıcıları gibi enerji ile ilgili ürünler için minimum verimlilik gereksinimlerini tanımlar.

 

ERP REGÜLASYONUNUN ANA HEDEFİ NEDİR?

Yeni ErP yönetmeliği ile AB, 2020 yılına kadar hedeflenen 20-20-20 hedefine ulaşmayı planlıyor:

 • CO² emisyonlarını% 20 azaltın
 • Birincil enerji kullanımını% 20 azaltın
 • Yenilenebilir enerji payını% 20 arttırmak

Bu eylemler, çevre koruma ve enerji tasarrufu açısından güçlü bir olumlu etkiye sahip olacaktır.

 

ERP DİREKTİFİ İKİ ÖNEMLİ GEREKLİLİKLE YAPILMIŞTIR:

 1. Ecodesign Direktifi, enerji ile ilgili ürünler için çevresel gerekliliklerin yanı sıra minimum kabul edilebilir enerji verimliliği seviyelerini de belirler.

Ecodesign aşağıdakiler için geçerlidir:

 • Yenilenebilir enerji su ısıtıcıları (güneş enerjisi, ısı pompaları)
 • Elektrikli su ısıtıcıları
 • <400kW nominal ısı çıkışı olan ısı pompaları
 • Kazanlar
 • Elektrikli panel ısıtıcıları (2018)
 • Banyo ısıtıcıları (2018)
 1. Enerji Etiketleme Direktifi, enerji tüketimi, gürültü seviyesi ve diğer ürüne özel bilgiler açısından enerji ile ilgili her ürünün zorunlu sınıflandırmasını uygular.

Tüm su ısıtıcıları, ısı pompaları ve kazanlar A (en yüksek verimlilik) ile G (en düşük verimlilik) arasında sıralanmalıdır. Ancak, ısı pompaları gibi yüksek performanslı ürünler için kullanılacak ek kategoriler (A +, A ++ an A +++) vardır. Elektrikli ısıtma ürünleri için etiket yoktur, ancak ErP uyumlu olması için minimum ErP derecesine ulaşmaları gerekir.

 

ELEKTRİK ISITMA ÜRÜNLERİ İÇİN YENİ ERP REGÜLASYONU NEDİR?

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yeni ErP düzenlemesi CE işaretli ürünlerde enerji tasarrufunu optimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu düzenleme tüm elektrikli ısıtma ürünleri için geçerli olacaktır: konvektörler, geniş ısı panelli ısıtıcılar, radyatörler ve banyo radyatörleri.

ErP düzenlemesi, enerji verimliliğinin hesaplanmasına dayanır (Ns). Cihazlar kurulumlarına bağlı olarak minimum (sabit veya hareketli) bir sonuca ulaşmalıdır. Enerji verimliliği hesaplaması iki kritere dayanmaktadır:

 • Temel mekanik termostat, elektronik termostat veya haftalık haftalık programlayıcı gibi düzenlemelerin yapılması.
 • Varlık / yokluk detektörü, uzaktan pilotluk veya açık pencereler detektörü gibi gelişmiş özelliklerin varlığı.

ErP uyumlu olması için bir elektrikli ısıtma ürünü, mobil cihazlar için% 36 ve sabit cihazlar için% 38’lik bir ErP derecesine (Ns) ulaşmalıdır. Tüm Atlantic elektrikli panel ısıtıcıları size en iyi kaliteyi, güvenliği ve tasarrufu sağlayan ErP’ye hazırdır.

 

SEKTÖR VE PAZAR  NE/NASIL  YAPACAK?

Enerji ile ilgili ürünlerin güç tüketimine bir sınırlama getirerek, ErP Direktifi üreticileri  daha az enerji tüketecek daha verimli ve daha performanslı ürünler yaratmaya teşvik edecektir.

Ek olarak, Yönerge, Ecodesign Direktifi gerekliliklerini karşılamayan tüm düşük performanslı enerji kullanan ürünleri piyasadan “hariç” tutacaktır.

 

ATLANTIC NELER SUNAR?

Atlantic’te, yeni ErP düzenlemesini memnuniyetle karşılıyor ve destekliyor. Su ısıtma konusunda uzman ve çeşitli patentli teknolojilere sahip yenilikçi bir şirket olarak, enerji ile ilgili ürünlerin enerji verimliliğini ve küresel performansı artırmanın önemini anlıyor ve destekliyor. Bu nedenle tüm Atlantik su ısıtıcıları, ısı pompaları ve güneş enerjili su ısıtıcıları zaten ErP’ye hazırdır!

Dahası, Atlantic elektrikli ısıtmada gelecekteki ErP gereklilikleri için önceden ısı pompaları ve su ısıtma çözümleri konusundaki önceki ErP gereklilikleri için gösterdiği özveriyle hazırlanmıştır.

 

ERP MEVZUATIN YARARLARI NELERDİR?

ErP uyumlu ürünler üreten ve sürekli kalite ve verimlilik gelişimi üzerine çalışan Atlantic, son kullanıcılarının ve ortaklarının yeni Avrupa direktifinden faydalanmalarını sağlar.

Son kullanıcılar için faydalar:

 

 • Enerji ve para tasarrufu sağlayan artan uzun vadeli enerji verimliliği
 • Sera gazı emisyonlarının azalması nedeniyle çevre korumaya katkı
 • Enerji bilgi şeffaflığı sayesinde daha kolay ürün seçimi
 • Verimsiz ve kirletici ürünlerin piyasadan uzaklaştırılması

 

Ortaklar için faydalar:

 • Yüksek kaliteli ve çevre dostu ürünlerle güçlendirilmiş profesyonel uzmanlık
 • Ürünlerin enerji verimliliğini sürekli artıran yenilikçi bir şirketle verimli ortaklık
 • Dünya çapında sürekli genişleyen, ünlü bir Fransız markasıyla birliktelik
 • Düşük enerjili ürünlerle ilgili müşteri ilişkileri yönetiminde tam destek ve rehberlik
 • Enerji verimliliği sınıflandırmasını her Atlantik ürün sayfasında ve ErP düzenlemesi kapsamındaki ürünlerin teknik sayfalarında bulabilirsiniz.