HEAT PUMP (ISI POMPASI) SEÇIMI ÇOK DEĞIŞKEN PARAMETRELERI OLAN VE MUTLAKA PROFFESYÖNEL DESTEK ALINMASI GEREKEN BİR KONUDUR!!! ENDİŞE ETMEYİN STONEART YANINIZDA…

Buzdolabı görüntüsü genellikle bir ısı pompasını tanımlamak için kullanılır. Aslında buzdolabı, ısı üretmesi dışında aynı prensibe göre çalışır.

Nasıl çalıştığını videomuzda izleyebilirsiniz

Nasıl çalışır? Ortam havasında, toprakta veya suda bulunan enerjiyi  çıkararak, bir ısı eşanjörü vasıtasıyla, enerji, sıkıştırma ile akışkan haline dönüşen soğutucu gazını ısıtır. Daha sonra biriken ısısını depodaki suya aktarır. Unutmayın: 1 kWh elektrikle, bir ısı pompası 3 ila 5 kWh ücretsiz enerji üretir. COP (Performans Katsayısı) ne kadar büyükse, ısı pompası o kadar verimli olacaktır. Bir ısı pompası seçiminde göz önünde bulundurulması geeken en önemli kriterlerden biri COP katsayısıdır.

Tavsiyemiz: Yıllık ortalama COP’a odaklanmak, yıllık hava şartlarını dikkate alan iyi bir göstergedir.

İHTIYAÇLARINIZI DEĞERLENDiRİN

Bir ısı pompası seçmek bir çok faktörün göz önünde bulundurulması gereken bir işlemdir. Profesyonel yardım almanın önemli olduğunu unutmayın. Çok sayıda model çok özel konfigürasyonlara sahiptir. Örneğin, seçimin yeni ve iyi yalıtılmış bir yapı ya da mevcut bir evde bir kazan değişimi olması durumuyla aynı olması muhtemel değildir.

İhtiyaç nedir?

 • ısıtma,
 • kullanım sıcak suyu üretimi,
 • yaz aylarında soğutma.

Dikkate alınacak diğer parametreler: Sahip olduğunuz ısıtma cihazlarının tipi (radyatörler, yerden ısıtma sistemleri, fanlı konvektör ısıtma cihazları). Bunlar, kurulumun doğru bir şekilde boyutlandırılması için birkaç önemli parametredir.

Bilmeniz gerekenler: Büyük boyutlu bir kurulumunuz varsa, bu ek satın alma maliyetlerine neden olur, dolayısıyla elektrik tüketimi de artar. Aksine, küçükse, kurulumunuz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak ve yedekleme sistemine çok sık ihtiyaç duyulacaktır.

HANGİ ISI POMPASI MODELİNİ SEÇMELİYİM?

Evde, en yaygın kullanılan sistemler havadadaki enerjiyi dönüştürme özelliğine sahip Aerotermal ısı pompalarıdır (Hava kaynaklı ısı pompaları). Kurulum doğru şekilde yapıldıysa, yatırım getirisi hızlıdır. Koşullara bağlı olarak yatırımın geri dönüşü 3 ila 8 yıl arasında değişmektedir. Jeotermal ısı pompaları (toprağa alınan enerji) veya hidrotermal olanları (sudaki enerji), hava kaynaklı ısı pompalarına göre ilk yatırım maliyeti daha yüksek, idari ve uygulama karmaşıklığı nedeniyle, daha az tercih edilmektedir.

HAVA / SU ISI POMPASI

Çalışma prensibi oldukça basittir: Bir veya birkaç dış ünite, enerjiyi dışarıdaki soğuk havadan alır. Enerji  bu havadan ayrıştırır ve ısı transfer sıvısını ısıtır. Isıtıldıktan sonra, suyu düşük sıcaklıkta çalışan cihazlar (radyatörler veya yerden ısıtma sistemleri) ortamı ısıtır. Yüksek sıcaklık modelleri, kullanım sıcak suyu üretimine ek olarak, mevcut bir yüksek sıcaklık ısıtıcıları ağı için ısıtma sağlar.

EVİNİZİ SICAK TUTMAK İÇİN TAZE HAVAYI KULLANIN!

 • aerothermal sistemler (Hava kaynaklı ısı pompası sistemleri) ;Doğal, kirletici olmayan, tükenmeyen bir enerji kaynağıdır. Evinizde mükemmel bir konfora ulaşmak için Kış ortalaması 12 °C olan Kıbrıs iklim koşulları için  harika bir yoldur.
 • Bu enerji formu, evinizi ısıtmak veya soğutmak için havada bol miktarda bulunan enerjiyi geri kazanma prensibine dayanmaktadır. Enerji, ısınızı ve ısınızı transfer etmek veya ihtiyaçlarınıza göre evinizi iklimlendirmek için bir termodinamik cihaz kullanan bir ısı pompasına iletilir. Bu enerji formu tüketilemez, bu da ısıtma faturalarında önemli miktarda tasarruf anlamına gelir.
 • Isı pompası sadece kompresörü ve aksesuarlarını çalıştırmak için gereken elektriği tüketir. Bu nedenle enerji ihtiyacı, elde ettiği enerjiden 3 ila 4 kat daha düşüktür.
 • Performans Katsayısı (COP), sağlanan enerji ile kullanılan enerji arasındaki oranı ölçer: örneğin, COP3 olan bir ısı pompası, 1 kWh elektrik tüketecek ve ısıtma sistemine 3 kWh sağlayacaktır.

Aerothermal ısıtma sistemlerinin faydaları

 • Doğal, kirletici ve tükenmez enerji hava ile çalışır
 • Yüksek verimli (faturanızda% 75’e varan tasarruf)
 • Tüm iklim bölgeleri için uygun 365 gün kesintisiz çalışma
 • Merkezi ısıtma, soğutma ve sıcak su ısıtmada kullanılan teknoloji

SICAK SUYU ÜRETEN CİHAZINIZDAN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR??

 • Düşük maliyet ile su ısıtması
 • Sürekli sıcak su

AŞAĞIDA SEÇİMİNİZE YARDIMCI OLACAK İPUÇLARINI BULABİLİRSİNİZ

Sıcak su, evinizde konforlu yaşamanın önemli unsurlarından ve evinizin önemli donanımlarından biridir. Sıcak su; acaba kesintisiz olacak mı, sıcak su yeterli mi gibi sorular üzerine hiç endişe etmeden, hiç üzerinde düşünmeden hazır bulacağınız bir konfor unsuru olmalıdır.

Suyun musluğunuza ulaşmadan önce ısıtılması gerekir! Zorluk, her zaman sıcak su üreten ısıtıcıyı, doğru sıcaklıkta ve yüksek finansal yük oluşturmadan üretmektir!

İhtiyaçlarınızı değerlendirin

Sıcak kullanım suyu ihtiyacının miktarı evinizde kaç kişinin yaşadığı ve alışkanlıklarına bağlıdır. Makul bir sıcak su tüketiminiz varsa, günde  kişi başına ortalama 40 ila 50 litre su ihtiyacınız vardır. İhtiyaçlarınızın doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Gerekenden az kapasite kurulum ile, soğuk duş alacaksınız! Aksine, fazla tahmin edildiğinde, elektrik faturanız artacaktır, çünkü kullanılamayan çok fazla sıcak su üretiliyor. Akıllıı su ısıtıcıları günlük tüketimlerinizi ezberler ve gerçek ihtiyaçlarınıza bağlı olarak sıcak su üretimini ayarlar.

SU KALİTESİNE GÖRE SİSTEMİNİZİN KORUNMASI

HANGİ YÖNTEMİ SEÇMELİSİNİZ?

GÜNEŞ ENERJİLİ SU ISITICISI

Bir güneş enerjili su ısıtıcı seçerek, sıcak kullanım suyu faturanızda %50 ile %70 tasarruf sağlayabilirsiniz. Su, çatıda bulunan güneş kollektörleri tarafından ısıtılır. Güneş enerjisini sıcak su tankına bir ısı eşanjörü üzerinden aktarabilen bir ısı iletici sıvı içerirler.

Bu seçenek biraz daha fazla alan ve güneş kollektörlerine veya terasa uyarlanmış bir çatı gerektirir.

%50-%70 su faturanızda tasarru sağlamak ülkemizdeki geleneksel yöntemlerlerle üretilen kollektörlerle mümkün değildir.  Bu tasarrufu sağlamak için  yüksek izolasyon kalitesine sahip kazan, kollektör ve otomasyon sistemine sahip kapalı devre (ülkemizde yaygın olarak  açık devre kullanılır) bir sisteminiz olması  gereklidir.

Bu koşullarda bile güneş enerjisi ile çalışan sistemler sadece gün ışığının olduğu sürelerde sıcak su üretilebilmektedir. Gece ise yetersiz gelmesi durumunda elektrikli destek  “element” sistemine ihtiyaç duyar.

ISI POMPASI SU ISITICISI

Faturalarınızı yarı yarıya azaltmak için en basit ve en modern çözümdür. Burada, çatıda güneş kollektörleri  gerek yoktur, aksine bir sıcak su tankı ve ısı pompası bir araya getirildiği bir sistemdir. Modellere bağlı olarak, ısı pompası, enerjiyi ortam havasından (en az 20 m² ısıtılmamış bir teknik odaya monte edilmiş hepsi bir arada (monoblock) ünite veya dış ortamdaki havadan (iki parçalı ürün veya ayrık sistem ekipmanı  (spilit) alır ve tank içerisindeki suyu ısıtır. Enerjisini havadan aldığından gece ve gündüz çalışabilir.